utrata dokumentów – co robić?

7 lipca 2011

Po pierwsze – zapobiegać. Nie nosić wszystkich dokumentów razem (np. w jednym portfelu), uważać na to, gdzie się je chowa itp. W przypadku zgubienia dokumentów, najlepiej spędzić trochę czasu dzwoniąc lub chodząc, np. do Biura Rzeczy Znalezionych, do zajezdni autobusowych/tramwajowych, do innych miejsc, gdzie dokumenty mogły się znaleźć (praca, restauracja, kino). Kradzież należy zgłosić policji, która spisze protokół.

KARTA PŁATNICZA
Zgubioną kartę bankomatową można szybko zablokować dzwoniąc na infolinię banku (działa 24h/dobę). Wprawdzie oznacza to potrzebę wyrobienia nowej karty (co trwa powiedzmy tydzień), ale daje pewność, że nikt nie będzie robił zakupów na nasze konto, korzystając np. z transakcji zbliżeniowych. Podczas rozmowy telefonicznej należy przygotować się na pytania potwierdzające tożsamość, np. o ustalone wcześniej hasło dostępu.

DOWÓD OSOBISTY
Dowód to bardzo ważny dokument. Jeśli obawiamy się, że wpadł w niepowołane ręce, można zablokować go za pośrednictwem swojego banku (zostanie wpisany do rejestru dokumentów zastrzeżonych:
http://www.dokumentyzastrzezone.pl/
). Ta operacja jest odwracalna, do jej przeprowadzenia potrzeba innego dowodu tożsamości lub też znajomości swoich danych (PESEL, nazwisko panieńskie matki, zameldowanie). Może być pobrana opłata (w BZ WBK było to 10zł).
W Polsce poełnoletni obywatel ma obowiązek posiadania dowodu. Utratę dowodu osobistego (z powodu zniszczenia, zgubienia lub kradzieży) koniecznie trzeba zgłosić najbliższemu urzędowi gminy – czyli nie trzeba po to jechać do domu, gdy utrata przytrafi się w czasie wakacji. Urząd ten wyda zaświadczenie o utracie dowodu (czasowo zastępujące dowód), powiadomi też urząd, który utracony dowód osobisty wydał. Zaświadczenie jest wydawane na podstawie osobistego oświadczenia oraz dokumentu tożsamości bądź przedstawienia się z PESELu i innych danych osobowych ;). W momencie otrzymania zaświadczenia stracony dowód staje się nieważny i trzeba – osobiście – złożyć wniosek o nowy. Jest to bezpłatne, do wniosku należy załączyć 2 zdjęcia w standarowym formacie (3,5 na 4,5). Wniosek można składać także poza miejscem zameldowania (tak przynajmniej jest we Wrocławiu), jednak cała procedura potrwa dłużej (konieczność przesłania papierów pocztą). Nowy dowód także należy odebrać osobiście.
Mając nowy dowód musimy zadbać o uaktualnienie danych w innych instytucjach, np. w Urzędzie Skarbowym (NIP!), na uczelni (numer dowodu jest m.in. kodowany w legitymacjach elektronicznych), w banku czy pracy. Standardowo wszelkie uaktualnienia zgłasza się w ciągu 14 dni od zmiany danych – dotyczy to też zmiany adresu czy nazwiska.

PRAWO JAZDY
Wydanie prawa jazdy lub jego wtórnika to droga impreza – ze wszystkimi opłatami około 100zł – dlatego lepiej pilnować tego świstka. Po zgubieniu/zniszczeniu prawka należy powiadomić o tym fakcie starostę/prezydenta swojej miejscowości. Aby wyrobić nowe prawo jazdy zastępujące to utracone, należy osobiście złożyć wniosek o wydanie wtórnika (druki mają specjalny format, dlatego najlepiej wziąć go z urzędu), załączyć jedno zdjęcie w standardowym formacie (3,5  na 4,5, kolorowe) oraz dowody opłat (trzy: za wydanie 84zł, skarbowa +-20zł, ewidencyjna 0,50zł). Przy składaniu wniosku trzeba mieć ze sobą dowód osobisty bądź zaświadczenie o jego utracie – urzędnik będzie chciał je zobaczyć. Co ciekawe, nowe prawko można odebrać także pocztą. Wymiana trwa do 30 dni, a status sprawy można podejrzeć w internecie:
https://www.kierowca.pwpw.pl/

LEGITYMACJA STUDENCKA
Po utraceniu legitymacji należy złożyć w dziekanacie wniosek o wydanie duplikatu. Na różnych uczelniach systemy są różne, ale na pewno pobrana będzie za to opłata (UE Wrocław: 25zł). W międzyczasie można posługiwać się zaświadczeniem o statusie studenta, którego jednak zazwyczaj nie honorują przewoźnicy (w pociągach konduktorzy nieraz upierają się, że podstawą do zniżek jest legitymacja i tylko legitymacja).

ELEKTRONICZNY BILET
Dzięki wprowadzeniu systemu elektronicznego, zgubione bilety imienne można podobno odzyskać :). Nie wnikałam jednak w tę procedurę, ponieważ nie mam jeszcze na czym zakodować biletu…

***
Wygląda na to, że we Wrocławiu wydanie wtórnika prawa jazdy jest droższe niż w moim rodzinnym mieście – o opłatę ewidencyjna i skarbową. Powód nieznany.

A poza tym to ktoś znalazł mój zaginony we wtorek/środę portfel (bez kasy, ale z resztą zawartości), o czym poinformowano mnie w sobotę (social networks FTW). (Nie)stety większość dokumentów zdołałam już zastrzec i w przeciągu miesiąca będę odbierać nowe ;).

2 Odpowiedzi na “utrata dokumentów – co robić?”

 1. 1 Kotori Pisze :

  Zgubiłaś? Mnie tam wystarcza zawsze zablokowanie wszystkiego i korzystam z paszportu. Ale zazwyczaj gubię dokumenty jeszcze przed wyjściem z domu ;P.
  Pozdrawiam

 2. 2 dr.Nefarious (bizun) Pisze :

  Ja też raz zgubiłem, ale miałem więcej szczęścia niż rozumu.
  Zdążyłem zablokować karty płatnicze i pobrać zaświadczenie o badaniach technicznych samochodu do wydania wtórnika dowodu rejestracyjnego (a było to przed Wielkanocą). Przeszukałem park miejski a moja żona porozmawiała z miejscowymi menelami.
  Dwa dni później zadzwoniła do mnie naczelnik poczty, że ktoś wrzucił cały plik dokumentów do skrzynki na pocztę wychodzącą i był tam świstek z numerami telefonów (w razie wypadku, w razie znalezienia), także obinęło mnie wyrabianie prawka i dowodu. oraz dowodu rejestracyjnego.

  __________________
  bizun.republika.pl

Napisz odpowiedź


 • RSS